Ara
  • caglarktl

GİNGKO BİLOBA


Gingko japon eriği, Mabet ağacı,Kız saçı, Gümüş kayısı, Çin yelpazesi ve Fil kulağı olarak da bilinir. Çin’de uzun zamandır yetiştirilmektedir. Hastalıklara ve böceklere direnci, çok uzun yaşamasına neden olmaktadır. Tıbbi özellikleri bitkinin yaprak ve çerdiklerinden gelmektedir.


İÇERDİĞİ MADDELER

Yapraklarında amentoflavon, oldukça allerjenik ginkgolik asitler, bilobol veya adipostatin A gibi uzun zincirlialkifenoller saptanmıştır. G.Biloba özündeflavonok glikozidler ve terpen laktonlar bulunmaktadır. İçerik olarak ginkgolid A,B,C,J ve bılobalid,flavonol glikozidler, biflavonlar, proantosiyanidinler, alkilfenoller, basit fenolik asitler ve poliprenoller belirtilmiştir.


ETKİLERİ

· Gingko biloba özütü antienflamatuar, antioksidan etkilere sahiptir., hem oksijenaz(HO-1) enzimini düzenleyerek, jan şekerinin yüksekliğinin tetiklediği bir durum olan, monositlerin damar cidarı endotwl tabakasına yapılmasını önler.


· Östrojene duyarsız olan meme kanserinde apoptozu uyarıcıç hücre çoğalmasını engelleyici gibi olumlu etkileri bulunmaktadır.


· Hafıza problemleri olan yaşlılarda Alzheimer’i önlemede etkisiz olduğu bildşrilmiştir.


Klinik laboratuvar testlerine etkisi

Kanma zamanını, plazma C- peptid, insülin, varfarindüzeylerini arttırır, serumda omeprazol ve yıkım ürünlerini ve tolbutamid düzeylerini düşürür.


İstenmeyen etkileri

* Uzun vadade kulkanımında baş ağrısı, bulantı, kanama, mide-bağırsak şikayetleri gibi bazı olası yan etkileri bulunmaktadır.


* Antidepresan, antikonvülsiv, kan sulandırıcıları, diyabet ilaçları, diüretikler, tansiyon ilaçları, proron pompa inhibitörleri ile etkileşime girer.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

BROMELAİN