Ara
  • caglarktl

ZENCEFİL - Zingiber officinale


Zencefil, eski çağlardan beri pek çok sağlık sorunu için kullanılan şifalı bir bitki ve lezzet verici bir baharattır. Kokusu ve lezzeti, içerdiği gingerol yağlarından gelir. Kurutulmuş, taze, toz haline getirilmiş olarak tüketilebilir.

· Antioksidan özelliği bulunan bu şifalı bitki, iştah açıcıdır, başta soğuk algınlığı olmak üzere mide bulantısı, ishal ve mide ağrısı gibi sindirim sistemi sorunlarının yanı sıra iltihaplı hastalıkların tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılmaktadır.


· Sindirime yardımcı olmanın yanında mide bulantısını azaltmaktadır.


· Özellikle kış mevsiminde grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı çok etkili bir koruyucudur.


· Aşırı kullanımı karın ağrısı, mide ekşimesi, ishal ve gaz gibi hafif yan etkilere neden olabilir.


· Zencefil kan şekerini düşürmekte ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.


· Zencefil tozu menstrüel ağrıyı önemli olarak azaltmaktadır


· Toplam kolesterol ve kan trigliseritlerini azaltmaktadır.


· Bağırsak Sendromuna iyi gelir


· Zencefil Çayı sinüsleri temizler


· Sakinleştirici özelliği vardır


· İçeriğinde yer alan krom, magnezyum ve çinko sayesinde kan akışının artmasını sağlar. Terleme, titreme ve ateşe karşı faydalıdır. Vücut ısısını dengeler.


· Zencefil gıda emiliminin artmasını sağlar. Bu sayede hazmı kolaylaştırır. Mide ağrısına karşı iyi gelir ve inflamasyonu düşürücü etkisi vardır.


· Kolon kanseri riskini azaltan zencefil, kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını engeller.


· Zencefil toz halinde tüketildiğinde yumurtalıkları etkileyen ve hücre ölümüne sebep olan kanser hücrelerini etkisiz hale getirebilir.


YAPILAN ÇALIŞMALARDA


· 11 gün boyunca günde 2 gram zencefil tüketiminin, dirsek egzersizi yapan kişilerde kas ağrısını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.


· Tip 2 diyabetli 41 kişi ile yapılan (2015) bir çalışmada günde 2 gram zencefil tozu alanlarda açlık kan şekerinin %12 azaldığı görülmüştür. Aynı zamanda, HbA1c’yi (kan şekeri düzeyi belirteci) çarpıcı bir şekilde iyileştirerek 12 haftalık bir sürede %10 düşmüştür.


· Yapılan bir çalışmada, yemekten önce 1,2 gram zencefil tozu, midenin boşaltılmasını %50 oranında hızlandırmıştır.


· Adet döneminin ilk 3 günü boyunca, 150 kadından günde 1 gram zencefil tozu almaları istenmiştir, sonuç olarak zencefil, ağrıları etkili bir şekilde azaltmıştır.


· Yüksek kolesterollü 85 kişi ile yapılan bir çalışmada 45 gün süre ile 3 gram zencefil tozu alan kişilerin çoğunda kolesterol belirtecinde belirgin azalma saptanmıştır.


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

BROMELAİN